Kiedy ostatni raz robiłeś coś po raz pierwszy?

24.8.15


Niedziele są wspaniałe. Wszyscy dookoła mają w sobie niewymuszony luz. Obserwowanie ludzi w takim stanie jest niesamowicie pokrzepiające. Ciesząc się dokładnie tym samy zobaczyłam dosyć nietypową sytuację. Środek miasta, ludzie dookoła. Para z dzieckiem. Maluch idzie sam, szeroko rozstawiając nóżki, gibie się na wszystkie strony, ale drepcze z pełnym uśmiechem na małej, okrągłej buzi. W pewnym momencie obrał cel - biegnie i … bum. Teatralnie wykonuje skok wprost na kawałek wydzielonej pośród wieżowcami trawy. Dziecko z nieskrywaną radością zaczyna się tarzać po trawie wyciągając rączki do mamy. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że rozbawiona mama zrobiła dokładnie to samo. Podbiegła do dziecka i położyła się obok niego na plecach na trawie, budząc zaciekawienie przechodniów. Radości i śmiechu nie było końca. I tak leżeli sobie śmiejąc się do nieba i nieco skonsternowanego taty. Patrząc na tę, racjonalnie oceniając, nietypową sytuację pomyślałam sama do siebie – Kto im zabroni się cieszyć. A kiedy Ty ostatnio zrobiłaś spontanicznie coś po raz pierwszy?”

Postanowiłam długo nie czekać. To mój pierwszy post na blogu ! Myślę, że to idealne przywitanie.

Zrób znów coś po raz pierwszy. Wykonaj pierwszy krok.

Z nostalgią wspominam czas, kiedy co i raz robiłam coś „po raz pierwszy”. Kiedyś tak wiele rzeczy było niezbadanych, nowych. Dziś coraz więcej rzeczy jest przewidywalnych, znanych. Ale przecież to jeszcze nie wszystko!

Psychologiczny wpływ doświadczania nowych rzeczy jest nieoceniony. Doświadczanie jest rozwijające, podnosi poziom samozadowolenia, uatrakcyjnia obraz nas wobec samego siebie.

Nie chodzi jedynie o rzeczy, które robimy totalnie po raz pierwszy w życiu. Może być to coś co z jakiegoś powodu zostało zapomniane na niekreślone „bardzo długo”, a jednak przynosiło radość. Masz coś takiego?

Zastanów się - dlaczego?

  • Co sprawiło, że przestałeś to robić, przestałeś się tym cieszyć? 
  • Czy po prostu naturalnie nie potrzebujesz już tego więcej tego? Dlaczego?
  • Czy przestało Cię to interesować, a może pojawiły się konkretne bariery? „Mój partner nie lubi jak się tym zajmuję”, „Nie wypada już” „To nie jest już modne”. Często powody zaniechania czegoś, co daje nam radość są bardzo konkretne i zależne od nas samych. 
Jeśli nie robisz tego, bo przyszło coś innego i nie masz już takiej potrzeby – nie ma problemu. To zupełnie naturalne. Myślisz o tym z nostalgią, widząc innych zajmujących się tym i myślisz „tęsknię do tego” – to tylko sygnał, abyś uważnie przyjrzał się temu. Być może właśnie wpadłeś w pułapkę samoograniczania.

Jeśli przynosi Ci to radość – jakie ma to znaczenie, że partner Ci tego zabrania, koledzy mają inne zdanie na ten temat. To Twoje życie i Ty decydujesz jaką to ma dla Ciebie wartość. Za dużo przejmujemy się zdaniem innych. Będąc spełniony będziesz bardziej interesujący dla siebie i innych.

Doświadczaj

Doświadczanie poszerza horyzonty, a i Ty sam będziesz miał o sobie lepsze zdanie – przecież właśnie nauczyłeś się czegoś nowego, teraz wiem jak smakuje potrawa, którą zawsze polecała mi koleżanka.

Zrób coś na co sobie do tej pory nie pozwalałeś. Staraj się poznawać coś niekonwencjonalnie. A nuż przez przypadek odkryjesz coś, co wyzwala w Tobie super pozytywne uczucia i otwiera nowe „szufladki” w głowie. Uwierz mi, że uśmiech długo nie zejdzie Ci z twarzy.

Nie masz pomysłu co możesz zrobić nowego? Zawsze się coś znajdzie. Odwiedź nowo powstałą kawiarnię, pójdź do pracy inną drogą, albo dla odmiany pieszo. Takie małe nowości zapewniają powiew świeżości w naszym życiu.

Co jeśli spróbowałeś, ale Ci się nie spodobało? Nie szkodzi! Teraz już wiesz, że być może to nie jest dla Ciebie, nie zawsze - w tym momencie. Jest przecież jeszcze tyle innych rzeczy do zrobienia, odkrycia, zgłębienia. Nie poddawaj się, obserwuj i podejmuj działania kiedy tylko masz na to ochotę :) Wykonaj kolejny krok.

Trzymam za Ciebie kciuki! Dla odmiany pójdę dziś na rower, po raz pierwszy od kilku lat.

_______

Ciekawa jestem kiedy Ty ostatni raz robiłeś coś po raz pierwszy? Co to było i co Ci dało? Podziel się. Z chęcią się zainspiruję.

Zobacz również

0 komentarze

Polecane posty

Polub One Step Closer na FB